Funkcje SES

Monitorujemy wszystkie ważne parametry sieci elektrycznej. Poczynając od napięcia, przez natężenie, moc czynną, bierną po harmoniczne. Dzięki monitorowaniu “na żywo” możemy w czasie rzeczywistym analizować parametry. Centrum monitorowania systemu SES działa 24/7 przez co bardzo szybko pracownicy monitoringu są w stanie wychwycić problemy sieciowe u naszych klientów. Dzięki dużej wiedzy oraz doświadczeniu, nasze centrum monitorowania jest w stanie sprostać nawet najcięższym problemom.

Analiza parametrów sieci

Samo monitorowanie nie zawsze daje możliwość wyciągnięcia oczekiwanych wniosków. Dzięki systemowi SES obsługa oraz pracownicy techniczny są w stanie poddać analizie sieć elektryczną. Pozwoli to dogłębnie sprawdzić, co jest przyczyną problemów, bądź jakie oszczędności związane z siecią elektryczną można jeszcze poczynić. Analiza odbywa się przy wykorzystaniu kilku modułów systemu SES. Z przeprowadzonej analizy można wygenerować odpowiednie raporty, które jasno obrazują sieć elektryczną klienta.

System SES w odróżnieniu od innych systemów do analizy parametrów sieci elektrycznej pozwala przechowywać historię pomiarów z dowolnego okresu. Pomiary są zapisywane z uwzględnieniem tolerancji, która pozwala odseparować podobne wyniki. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy stanie przedstawić działanie sieci elektrycznej z uwzględnieniem długiego okresu, np. przegląd całego roku, który może pokazać anomalia zużycia energii pomiędzy porami roku.

Statystyka

Moduł statystyczny to jeden z istotniejszych modułów. To właśnie moduł statystyczny dostarcza nam najważniejsze informacje co do anomalii panujących w danych obiektach. Jest również niesamowicie pomocny w momencie głębokiej analizy sieci elektrycznej. Pozwala również na pierwszy rzut oka dostrzec różnice pomiędzy obiektami oraz charakterystyką ich sieci elektrycznej. Statystyki są również wykorzystywane w raportach, które dostarczają świeżych informacji zarówno klientom, jak i obsłudze SES.

System SES jest w stanie generować różnego rodzaju raporty. Raport to zbiór kluczowych informacji z wybranego okresu. Raportować można alarmy, odchylenia od normy, nagłe skoki, braki komunikacji, stany przekaźników na przestrzeni czasu oraz wiele innych istotnych elementów. Dzięki raportom nie ma potrzeby zaglądania do systemu. Raporty otrzymywane są drogą mailową, a o ich wygenerowaniu klienci mogą być poinformowani SMS-em. Raporty i ich częstotliwość jest konfigurowalna przez użytkownika.
Masowy monitoring

Masowy monitoring pozwala monitorować wiele obiektów w czasie rzeczywistym. Daje to szybki pogląd na parametry wraz z informacją o stanie. Masowy monitoring posiada opcję konfiguracji stanu każdego parametru, przez co można w sposób graficzny (kolory) przedstawić czy parametr jest w normie, czy wyszedł poza nią. Masowy monitoring jest szczególnie przydatny podczas monitorowania miesięcznego tangensa, gdzie wraz z końcem miesiąca możemy zobaczyć stan parametru na poszczególnych obiektach.

Wyższe harmoniczne napięć i prądów są jednym z najstarszych zaburzeń, które pojawiło się w systemie elektroenergetycznym. Warto być świadomym wagi zagrożeń, jakie niesie ze sobą obecność wyższych harmonicznych (wh). Wyższe harmoniczne prądu i napięcia są przyczyną powstawania dodatkowych strat mocy w transformatorach, silnikach, elementach indukcyjnych i pojemnościowych, powodując ich przeciążenia. Nasz system pozwala monitorować harmoniczne w czasie rzeczywistym, jak również korzystać z historii oraz statystyki.

Sterowanie

System SES dzięki przekaźnikom jest w stanie sterować urządzeniami na obiektach. Sterować można dowolnym urządzeniem, a sama konfiguracja sterowania pozwala ustalić scenariusz włączania bądź wyłączania urządzeń. Sterowanie odbywa się poprzez konto obsługi, każda zmiana stanu przekaźników jest rejestrowana w bazie danych. Domyślnie w mikrokomputerze SES mamy możliwość użycia dwóch przekaźników. Instalacją i konfiguracją przekaźników zajmują się pracownicy techniczny systemu SES.

Monitorowanie temperatury

Monitorowanie temperatury to kolejny istotny element oszczędzania energii. Często zdarza się że poprzez niewłaściwą temperaturę (za niską lub za wysoką) dochodzi do wysokich strat np. w chłodniach, zamrażarkach gdzie przechowywana jest żywność. System SES dzięki dedykowanemu urządzeniu do pomiary temperatury jest w stanie zarejestrować oraz alarmować o spadku bądź nagłym wzroście temperatury. Ten element szczególnie jest przydatny tam gdzie odpowiednia wartość temperatury jest kluczowa.

Oświetlenie DALI

Protokół cyfrowego adresowania (DALI) jest nowoczesnym sposobem sterowania oświetleniem. Przy współpracy z dedykowanymi urządzeniami staje się idealny do zastosowania w instalacjach inteligentnych we wszelkiego rodzaju budynkach. Budowa, cechy i możliwości przywodzą na myśl, że jest to system uniwersalny, o bardzo dużym potencjale do rozbudowy. Opracowaliśmy swój własny sterownik DALI który ma na celu pomóc w integracji z system SES oraz umożliwić wygodne sterownie oświetleniem.